„W poszukiwaniu starego Wrotkowa”


W dniu 13.05.2019 grupa uczniów biorących udział w projekcie „Od Wrotkowa do Europy” -”Odkryj Wrotków” wybrała się na plener fotograficzny w celu sfotografowania okolic Wrotkowa. Uczniowie mieli za zadanie porównać zdjęcia archiwalne i zrobić zdjęcia w tym samym miejscu w czasie rzeczywistym. Nasza trasa przebiegała od tamy do kościoła w Zemborzycach. W plenerze wzięli udział uczniowie III klasy gimnazjum – Maciej Chamera oraz klasy 5 E- Nikola Dobrowolska, Amelia Chęć, Emilia Matuszkiewicz, Filip Długosz, Filip Czajkowski. Wszystkie zdjęcia zostały wykorzystane do stworzenia folderu na 9 OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZKOŁY Z KLASĄ 2.0 W WARSZAWIE. Uczniowie byli pod opieka Pani Joanny Poniatowskiej i Pani Pauliny Daniewskiej.




 








Folder:


Grupa projektowa z p. Pauliną Daniewską miała za zadanie odszukanie i przeprowadzenie wywiadu ze starszymi mieszkańcami Wrotkowa i Zemborzyc.
Wywiady zostały przeprowadzone z p. Janem K. i p. Józefem D.

Wywiad z Panem Janem K.
1. Od ilu lat jest Pan związany z Wrotkowem?
Odp. Od urodzenia , Wrotków był wtedy wsią, jeździłem furmanką ponieważ mieszkałem w Zemborzycach . Jeździłem z tatą, który pracował w aptece.
2. Czy pamięta Pan jakieś fakty o naszej szkole?
Pamiętam rok 1939, miałem 10 lat, budynek szkoły został zabrany dla żołnierzy. przybyli tam żołnierze niemieccy, ale lekcje odbywały się normalnie…
3. Ilu uczniów uczyło się w czasie wybuchy wojny?
Ponad 100 na pewno.
Były zniszczenia już wtedy, po wojnie Budynek szkolny poddano remontowi.
4. A jak Pan uczył się po wojnie?
Uczyliśmy się już normalnie wtedy. W latach  50 tych, wieś Wrotków włączono do Lublina, a szkoła otrzymała numer 30.
Szkoła się rozrastała, była biblioteka, ale to już w drugim  budynku.
5. A czy był wf?
Tak - oczywiście. Graliśmy w gałę na zewnątrz albo w świetlicy.

Wywiad z Panem Józefem D.
1. Czy pamięta Pan jak budowano nasze osiedle?
Tak pamiętam, byłem kierowcą MPK.
W latach 1975-78 zaczęto  budowę osiedla  im. Nałkowskich. I wtedy  zaczęto budowę nowego budynku szkolnego. Wtedy część  dzieci z osiedla uczęszczała do  innych szkół  w okolicy  i gdzieś w latach 80 tych ją zbudowali.
2. A pamięta Pan kiedy powstał basen?
Tak - wtedy właśnie. Moje dzieci chodziły do tej szkoły i wtedy to było „coś”,  basen w szkole. My rodzice, budowaliśmy tą szkołę.